Mała łazienka wymaga odpowiedniej aranżacji i wyboru wykończenia, które optycznie nie zdominuje przestrzeni. Jakie płytki będą tu najlepszym wyborem? Do małej łazienki najlepiej wybierać płytki w jasnych, neutralnych kolorach oraz duże formaty, które minimalizują liczbę fug i optycznie powiększają przestrzeń. Dobrym wyborem są płytki imitujące marmur lub beton, a także efektowne mozaiki, które należy jednak stosować z umiarem. W naszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek oraz przedstawimy inspiracje, które pomogą stworzyć harmonijne i stylowe wnętrze.
Niewielka przestrzeń łazienki zawsze wymaga dobrego rozplanowania i odpowiedniego doboru materiałów wykończeniowych. Jednym z najważniejszych elementów aranżacji są płytki, które decydują w dużej mierze o estetyce i proporcjach przestrzeni.
Bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniej kolorystyki, wielkości i rodzaju wykończenia płytek. Z reguły w niewielkich pomieszczeniach lepiej unikać małych formatów płytek, które mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem mogą się okazać duże płytki, o ile zostaną dobrze dobrane i odpowiednio położone.
Duże płytki łazienkowe mają zdolność do optycznego powiększenia przestrzeni. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w przypadku dużych formatów występuje mniej fug, co sprawia, że płytki tworzą jednolitą powierzchnię, a pomieszczenie wygląda na większe i bardziej uporządkowane. Małe płytki i gęste fugi mogą wizualnie „zagracić” przestrzeń. Przy dużych formatach mała liczba wąskich spoin sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej spójne i przestronne, a aranżacja staje się ponadczasowa i nabiera luksusowego charakteru. Duże formaty płytek doskonale wpisują się w nowoczesne, minimalistyczne trendy, które ostatnio królują we wnętrzarstwie. Sprawdzą się zarówno na ścianie, jak i na podłodze, tworząc jednolitą powierzchnię.
W przypadku małych łazienek bardzo istotny jest również wybór odpowiedniego koloru płytek. Najlepiej sprawdzą się tutaj płytki w jasnych odcieniach, które optycznie nie zdominują przestrzeni. Płytki białe i jasnoszare w chłodniejszej tonacji wyglądają bardzo nowocześnie, z kolei naturalne i ciepłe beże dodają wnętrzu przytulności i mogą wyglądać bardzo elegancko. Osobom, które wolą kolorowe aranżacje, warto zaproponować delikatne pastele. Możesz zastosować również płytki w ciemnych kolorach, ale najlepiej jako wykończenie pojedynczej ściany czy strefy. Dobrym wyborem mogą się okazać w tym przypadku płytki grafitowe, które pięknie kontrastują z białą ceramiką. Ciekawym rozwiązaniem jest również butelkowa zieleń czy granat. Ciemne płytki najlepiej zestawiać z jasnymi elementami wykończenia, dbając o odpowiedni balans kolorów.
Jaka wielkość płytek jest najlepsza? Wszystko zależy od powierzchni ścian i podłogi. Decydując się na wielkoformatowe płytki, należy uwzględnić wielkość pomieszczenia – nie można przesadzić z wielkością płytek, ponieważ niedopasowany rozmiar będzie się źle prezentować. Małe docinki fragmentów płytek mogą zepsuć cały efekt. Na rynku są dostępne różne rozmiary dużych płytek, które można z powodzeniem zastosować w małych łazienkach. Mogą mieć one kształt kwadratowy lub prostokątny. Klasyczny kwadratowy format to 60x60 cm lub 40x40 cm, natomiast w przypadku prostokątnych płytek możesz się zdecydować na płytki 30x60 czy 120x60 cm. W sklepach znajdziesz jednak wiele innych formatów, które pozwolą Ci dopasować wielkość płytek do aranżacji Twojej łazienki.
Nie musisz też zupełnie rezygnować z małych płytek. Chociaż obecne w modzie są duże rozmiary, to jednak małe płytki mogą również prezentować się efektownie w małej łazience, ale najlepiej w postaci dekoru lub mozaiki umieszczonej na wybranych fragmentach ściany, na przykład w strefie prysznicowej czy nad umywalką. Takie rozwiązanie pozwoli Ci również wypełnić miejsca, które wymagałyby docięcia płytek w dużym formacie.
Płytka ścienna GREYSTONE DIVINE WHITE 60x120
Oprócz samego rozmiaru płytek bardzo ważne jest również ich odpowiednie ułożenie. Montaż płytek w dużej mierze wpływa na ostateczny wygląd łazienki i jej proporcje. Płytki prostokątne można układać zarówno w poziomie, jak i w pionie – poziome ułożenie optycznie poszerzy łazienkę, natomiast pionowe doda jej wysokości. Decydując się na duże kafle w małej łazience, warto zminimalizować szerokość fugi – wąskie fugi ujednolicą powierzchnię i pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń.
W małych łazienkach zaleca się również układać płytki na całej wysokości ściany, ponieważ dzięki temu pomieszczenie może się wydawać wyższe i bardziej przestronne. Duże formaty płytek można z powodzeniem zastosować na podłodze i ścianach. Zastosowanie tego samego formatu na obu powierzchniach będzie wyglądać bardzo spójnie i przestronnie.
W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się jasne, neutralne kolory płytek oraz subtelne wzory, które nie będą przytłaczać przestrzeni. Bardzo efektownie mogą się prezentować płytki imitujące marmur – delikatne żyłki dodadzą wnętrzu klasy i luksusowego charakteru. Można również sięgnąć po delikatne wzory geometryczne, takie jak subtelne heksagony czy romby, które nadadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru. Nie musisz też bać się małych formatów płytek czy wyrazistych motywów, pod warunkiem że będą stanowić dekoracyjny akcent. Wybierając płytki ścienne do małej łazienki, warto pamiętać, że błyszczące płytki odbijają światło, co dodatkowo może mieć wpływ na optyczne powiększenie łazienki. Miłośnikom nowoczesnych i industrialnych aranżacji można zaproponować płytki imitujące beton lub cegłę – ich surowa estetyka znakomicie współgra z minimalistycznymi dodatkami, a neutralny kolor pomoże wizualnie powiększyć przestrzeń. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również płytki drewnopodobne, które sprawdzą się doskonale w łazience w stylu skandynawskim lub japandi. W przypadku małych łazienek warto oczywiście wybrać jasne odcienie drewna.
Duże płytki to rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych stylach aranżacyjnych – od nowoczesnych po klasyczne. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które mogą Cię zainspirować.
Białe kwadratowe płytki w dużym formacie położone na ścianach i podłodze sprawdzą się doskonale w nowoczesnych aranżacjach. Najlepiej wybrać płytki o gładkiej powierzchni lub połączyć różne wykończenia. Dopełnieniem takiej aranżacji mogą być nowoczesne chromowane dodatki i prosta szafka podumywalkowa w kolorze czarnym lub grafitowym o matowych frontach. W strefie prysznica możesz się zdecydować na ciemną mozaikę dopasowaną do koloru szafki – w ten sposób uzyskasz minimalistyczną aranżację w nowoczesnym stylu.
Łazienka w stylu glamour to propozycja dla osób, które cenią elegancję i luksus. Znakomicie sprawdzą się tam duże płytki imitujące biały lub szary marmur, połączone z luksusowymi, złotymi akcentami. Dopełnieniem takiej aranżacji mogą być lakierowane szafki w odcieniach czerni lub szarości z błyszczącymi uchwytami. Do stylu glamour pasują złote i mosiężne akcesoria oraz duże lustra w ozdobnych ramach. Możesz się również zdecydować na kryształowe kinkiety.
Styl industrialny cieszy się ogromną popularnością i pozwala na tworzenie niezwykle efektownych aranżacji. W łazience w tym stylu sprawdzą się białe matowe kafle z ciemną fugą i płytki imitujące beton lub cegłę. Pod umywalką najlepiej zaś ustawić prostą drewnianą szafkę na metalowym stelażu. Doskonałym wyborem będą również czarne baterie i akcesoria, które powinny wyróżniać się minimalistycznym designem.
W przypadku łazienki w stylu boho stawia się przede wszystkim na jasne płytki połączone z naturalnym drewnem lub kamieniem. Możesz również wykorzystać mozaikę w etniczne wzory – wokół lustra lub na fragmencie ściany. Do takiej łazienki pasują meble z jasnego drewna, kosze z trawy morskiej i kolorowe, wzorzyste dywaniki, które wprowadzają element przytulności i ciepła.
W przypadku aranżacji małej łazienki bardzo istotny jest rozmiar płytek oraz sposób ich ułożenia. Duże płytki pasują do niemal każdego stylu aranżacji, ale należy dobrać właściwy format, kolor i wzór płytek. Również ułożenie płytek ma wpływ na ostateczny efekt. Warto też pamiętać, że w małej łazience nie ma miejsca na gromadzenie wielu dekoracyjnych elementów. Ilość fug i akcesoria łazienkowe powinny być ograniczone do minimum, a użyte kolory muszą tworzyć harmonijną całość.